7. 7. 2008

Civilization 4

Jak jsem si slíbil - po demu Civky Revolution na PS3 jsem si nainstaloval čtyřku, údajně nejlepší dosud a odehrál jsem jednu partii na nejmenší obtížnost v malém světě se čtyřmi národy (nezapomínejme, že na strategie jsem totální dřevo). Byl jsem poměrně příjemně překvapen.

První dojem z grafiky je velice příjemný, potěšila mne možnost zoomu až na úroveň první Civilizace, v podstatě ta zmíněná CivRev nevypadá až tak moc odlišně (je jenom barevnější a roztomilejší). Co je ale podstatné - dá se to hrát! Od dob Alphy Centauri a Call to Power jsem se těmto Firaxis produktům prakticky vyhýbal pro (na můj vkus a moje možnosti) překombinované možnost, ve kterých se ztratím po pátém tahu. Civ4 mne do sebe pustila jako dobře zaplacená prostitutka. Za ty tři hodiny, co jsem si vychutnával vítězné tažení start - cíl jsem se výtečně bavil a jelikož základy hry jsou pořád stejné, vychutnával jsem si novinky a detaily, které hru skutečně posouvají výše.

Zároveň jsem se překvapil, jak mi slouží paměť a i když je strom vynálezů značně inovovaný, přesně jsem odhadl, co vynalézat dříve podle současných dispozic, pohrál jsem si s vládními režimy, daněmi... prostě všechno při starém, co se jádra týče.

Musím ale vyzdvihnout velice pěknou atmosféru danou také pěknou, stylizovanou grafikou, líbí se mi zpracování zázraků, zpracování měst, zpracování leaderů a samozřejmě nostalgická loading screen. Prostě je to moc pěkná hra a vysloveně se těším, až si ji zahraju více (a nemluvím o editoru). Tyto měsíce budou na hry suché a Metal Gear Solid 4 si musí také chvíli odpočinout.

I když...

Tak snadné to mít Civka nebude.