20. 8. 2008

Kolonizace se vrací! Civilization 4 - Colonization

Rychlovka ze zákulisí - náhodou jsem se dozvěděl o novém datadisku pro Civilization 4 s podtitulem Colonization. A podle všeho se jedná o opravdovou starou dobrou Colonization v kabátě čtvrté Civky, což je paráda.

Nový vzhled je rozhodně krokem vpřed.

Jsem velký fanda starých Civilizací a i Kolonizace se u mne docela dlouho ohřála. Nemá obšírného smyslu se rozplývat nad distribucí rumu domorodcům, ale vypíchnu jinou věc. Rozdíl Amiga a PC verze, která byla diametrální. Jsem samozřejmě spíše Amigista, když se na to ptáte, takže nechám na vás srovnání PC:


A nyní Amiga:


Jak je vidět, pokročilý a profesionální vzhled hry běžící přímo v operačním systému ve Workbench na vlastní virtuální obrazovce s plně modifikovatelným GUI. To je síla Amigy, na kterou PC prostě nemělo ani omylem.

Ale abychom si nalili čistého vína, Amiga verze trpěla nižší rychlostí - a to zejména na holých A500/A1200, navíc bez harddisku byla i diskotéka se třemi disketami docela problém. Oproti tomu měla 386 výhodu. Všechno se ale srovnalo s turbokartou a trochou té paměti. Ale v principu řečeno - Amiga jede! ;)