25. 11. 2008

Little Big Planet

"Tak jsem to nevydržel" a zakoupil sobě tuto hru. Po několika týdnech masáží od páně Kofily jsem se rozhodl podpořit first party vývojaře.


Věděl jsem, do čeho jdu. Kofila mi hru již několikrát prezentoval, takže jsem nekupoval zajíce v pytli. Hry jsem se totiž z počátku docela obával, jak se vyvede. Velkohubá prohlášení z PR análů SONY, stejně jako někdejší nezapomenutelné reakce mistra gutu J.o.e. jsou v podstatě důvodem hru zatratit. Ale hromady prezentačních videí a obrázků mne nakonec docela dobře naladily. Druhý problém je zřejmý - hra, která sází na tvorbu online komunity bude tak dobrá, jak bude dobrá a kreativní komunita sama. A co si budeme namlouvat, je jen opravdu zlomek lidí, kteří mají cit na dělání hratelných levelů ve velice komplexním editoru. Ten umí skoro vše, to se musí nechat, ale vysloveně technologické hrátky nemusí nadrženého hráče vždy ukojit.


Ale na to je dost času. Hra je příliš čerstvá na to, aby již bylo odděleno zrno od plev a motivace hrát singleplayer kampaň je i tak velká. Lokální i online multiplayer je vítaným doplňkem, takže není co řešit. K mé smůle mi Kofila zatím vždy prezentoval hru pouze multiplayerovou, což má negativní vliv na první dojmy, protože kamera je dost zmatená a lidově řečeno nestíhá. Je to ale otázka sehranosti. Když k sobě nemáte příliš pokročilého nebo příliš začátečnického hráče, tak se budete opravdu skvěle doplňovat a na hře pak není co řešit.


Jádrem hry je fantastická grafika a hudba. Design této hry překonal všechna má očekávání. Nepopiratelný šarm si musí získat naprosto každého, i ty největší morousy. Design levelů je neuvěřitelně nápaditý a opravdu se drží hesla, že Little Big Planet je skladiště snů, takže abstrakce je neomezená. Přitom gamedesign patří mezi nejjedodušší na světě - a je v něm jeho krása. Jde o vybroušený křišťál prostého, ale dokonalého tvaru. V zásadě používáte levý analog pro běhání a křížek pro skákání. Pomocí R1 se můžete chytat objektů. To je naprostý základ. Pomocí šipek měníte emoce, nakláněním ovladače tančíte a pomocí L2+R2 hýbete rukama daným směrem a můžete tak ukazovat. Je to vkusně roztomilé, mnohem lepší, než Teletubbies ;).


Funkční fyzika tvoří jádro herních úkolů, jen málo věcí je natvrdo naskriptovaných, takže objevování je opravdu zážitek. Padají na vás plyšové kostky, molitanové houby, rozbitá plyšová vajíčka - je to pastva pro oči a na obličeji se vám postupně usadí infantilně spokojený výraz. Little Big Planet jsou opravdu unikátní a vskutku úžasným zážitkem, který nemá dneska obdoby. Čas ukáže, jestli dosáhne kultovního nebo historicky významného statusu, ale již nyní musím konstatovat, že má skvěle našlápnuto. Je to vkusná zábava pro všechny věkové kategorie, kde se můžete neskutečně vyřádit v jakémkoliv smyslu slova. Little Big Planet není jen hopsačka, možnosti enginu vám dovolí stvořit prakticky cokoli a lidé jsou si toho vědomi. Tleskám. Tohle jsem ještě nikdy neviděl.


Možnosti výbavičky našeho paňáčka jsou opravdu pestré a roztomilé, ale na druhou stranu je nutno říci, že po většinu času vidíte hru s odzoomovanou kamerou a jinak detailní panáček je něco mezi chuchvalcem polygonů a pixelů. Hře to ale neubírá. Editor levelů jsem ještě nezkoušel, ale pokud mohu soudit z ukázek, tak jde o "customizovatelnost" naprosto maximální. Těším se, až si k tomu sednu.

Překvapily mne poměrně dlouhé loadingy. Na harddisku si hra vezme přibližně 500 MB, vše ostatní jede z BlueRay disku a není to úplně ono. Během samotného levelu jsem ale nepostřehl žádný problém s trháním nebo streamováním dat, takže nakonec nemám moc co vytknout. Mimochodem jsem zaslechl, že do budoucna by mělo být možné ze hry típat obrázky, případně dokonce zaznamenávat video a rovnou jej uploadovat na Youtube. To je hodně zajímavé rozšíření kreativního hraní.

Kofila bez nadsázky hovoří o Little Big Planet jako o "klenotu v bahně současného herního průmyslu". Něco na tom je. Hry mám zatím najeto pár hodin, vesměs pouze v multiplayeru, odemčené pouze tři nebo čtyři světy - jsem na začátku cesty. Ale už teď musím smeknout.

Little Big Planet je vedle Metal Gear Solid 4 druhou hrou, kvůli které má opravdový smysl kupovat Playstation 3. Hra má (podobně, jako MGS4) jen jedinou obecnou vadu - měla vyjít podstatně dříve. (A to nehovořím o Gran Turismu 5 na rok 2011 ;).

Pokusit se objektivně hodnotit, byť první dojmy, zatím nemá smysl. Není to potřeba. Nebýt editoru a online podpory, dostala by hra opravdu vysoké hodnocení okolo 8 až 9/10. Ale díky zmíněné přístupné porci navíc je hodnocení a samotná hodnota hry prakticky neomezená.

P.S.: Zajímavostí je, že hra je obecně určena pro věkovou kategorii "3+", zatímco některé verze, včetně té mé, obsahují nálepku "7+".