25. 11. 2008

PlayTV

Nejsem zrovna velký sledovač televize, vlastně přívod antény v bytě jsem si všimnul teprve nedávno, ale když jsem uviděl PlayTV z druhé ruky z slušný peníz, tak jsem si řekl - proč to nezkusit? Místo čtyř (resp. tří) kanálů mít více v digitální kvalitě, oukej, žena pracuje v jedné z novějších -vizí a tak se alespoň kouknu, co že to vlastně dělá. Krabička připutovala do mých rukou, šup do USB, nainstalovat software a do toho.

Drobný problém s anténou jsem vyřešil dle rady oholením koaxiálního kabelu. Výsledná kvalita signálu je sice trochu kolísavá, ale kdyby mne to chytlo, tak si koupím pokojovou.

Velice se mi líbí grafické zpracování menu a obecně uživatelská přívětivost. Na některé funkce (jako třeba vlastní řazení kanálů - existuje zde pouze seznam oblíbených) jsem neodhalil, ale díky komfortnímu ovládání si není na co stěžovat.

O PlayTV jsem se chtěl ale zmínit z jiného důvodu, než jen "mám doma konečně digitální televizi". Hlavní důvod je ten pocit "scifi", když můžete kdykoli během sledování programu tento nejenom zapauzovat a o chvíli později bez narušení časového kontinua sledovat dále, ale také "přetáčet" v čase zpět. Je to samozřejmě díky bufferování, které není dokonalé (bufferuje se jen aktuální kanál, jestli jsem to dobře pochopil), ale když vám něco unikne, tak je možné si to vyvolat zpátky. Je to zvláštní pocit. Ale je mi jasné, že jenom objevuji Ameriku - jen mne prostě překvapilo.

Celkem mne potěšila i možnost nahrávání programů na harddisk, dokonce i během hraní nějaké hry (scifi jako!) a momentálně testuji, jestli PlayTV "probudí" vypnutou PS3 (jo, pokud jsem to nenapsal výše, nemám k tomu manuál, jenom holý přístroj a software), ale to je snad skoro samozřejmost. Je dobré, že jde videa přesouvat z knihovny PlayTV přímo do XMB menu - takže odtud to není problém dostat do PC a dál. Nenašel jsem ale nikde žádné nastavování kvality a tak i "blbé tři minuty záznamu v DVD kvalitě" zabírají sto megabajtů. No co, stejně jsem chtěl koupit větší disk, minimálně kvůli Linuxu...

Nevýhoda PlayTV je jasná. Nutnost mít puštěnou PS3 znamená poměrně velkou spotřebu proudu na to, že se člověk jen dívá na "blbou televizi". Na druhou stranu je fakt, že mám takhle digitální tuner, HDD rekordér a TiVo v jednom. To je sice slabá výmluva, ale z tohoto hlediska se dá říct, že je to dobrý kauf.

PlayTV je samozřejmě především software. Samotná krabička je jenom dekodér signálu a to jenom na free kanály, což samo o sobě není žádný zázrak. Po softwarové stránce se však dá očekávat více novinek, ono nahrávat v HD kvalitě bude mít něco do sebe. Ovšem to ještě netuším, jaký bude vliv na životnost harddisku, jak moc to případně zpomalí hry... Čas ukáže. Ale jak z hlediska módního výstřelku tak z hlediska praktické využitelnosti jsem celkem spokojený.