13. 1. 2009

Co bych si rád zahrál...

Při listování zašlými čísly prvních českých herních časopisů na člověka přijde nostalgická vlna jako hrom. Recenze zná každý (alespoň rámcově) nazpaměť (přesto se těšte na sken jedné z nejlepších Andrejových recenzí na hru Zephyr), zpětně hodnotit historii je úsměvné a sledovat hype tehdejších herních titánů - to se prostě neomrzí. Kde jinde také najít články plné nadějí v kombo Sega Mega CD, 32-X a Neptun? Někteří ani nevědí, že se třeba Score zabývalo téměř z poloviny zaplněné hrami na konzolích, vše od SNES po GameBoy, dokonce vedle Playstation tam byl jednu dobu i Saturn. Podobně tak Excalibur byl úsměvný "podporou Amigy" v dobách, kdy po ní neštěkl pes - a takových věcí je hromada.

Ale ty hry - ty jsou jaksi významné, bez ohledu na platformu. K většině z nich se člověk časem dostal. V raných dobách warezu se většina na pár disket, pak bylo CD symbolem mnoha her a s příchodem internetu to bylo najednou všechno v pohodě. Ale přesto existuje kategorie her, ku kterým se špatně dostává i dneska a to z mnoha důvodů. Nejde přitom vůbec o nějaké zapomenuté perly, jsou to mnohdy i hry, které vlastně nebyly moc známé, špatně hodnocené nebo prostě nedostupné, hlavně proto, že byly na mnoho CD. Sami jich znáte mnoho. Některé ale mají svoje kouzlo, že bych si je prostě rád v klidu zahrál. Kdybych neměl rok co dělat, tak bych si je prošel s mnoha ostatními - kdybych je teda měl (což berte jako výzvu, protože většina titulů se nedá sehnat ani nelegálně).

Black Dahlia

Od této hry jsem hrál jenom demo z nějakého cover CD, tuším z Excaliburu... Velice mne to chytlo, i když ze hry byl vidět jenom zlomek a animace byly v příšerném prokládaném režimu. Ale atmosféra a uspokojivé herecké výkony - ano, to je něco, co vyčnívalo nad tehdejší produkci interaktivních filmů, i když v případě Černé Jiřiny šlo spíše o klasickou adventuru s hromadou FMV sekvencí. Na hru jsem si vzpomněl nedávno, když jsem viděl film stejného názvu (který se mi ovšem moc nelíbil). 8 CD!


X-Files

Interaktivní adventura ze známého prostředí se z herního hlediska podle recenzí poměrně povedla. Kde také jinde vidět Scullyovou, jak umírá v detailním záběru desetkrát za sebou ;). Naštěstí se zdá, že tuhle hru má kamarád, tak se k ní dostanu,


Ripper

Další adventura, která se ale pyšní opravdu hvězdným obsazením. Christopher Walken, Burgess Meredith, Karen Allen, David Patrick Kelly - no samé hvězdy! Také se Ripper považuje za jednu z nejlepších filmových adventur všech dob a to hlavně kvůli kvalitní herní stránce. Údajně. Rád bych se o tom přesvědčil na vlastní kůži.


Phantasmagoria 1+2

Zatímco první díl mám a hrál jsem ho, druhý díl mne zcela minul. Tak jako tak, rád bych dohrál obě tyto legendární adventury. Bude to chtít hodně času, žonglovat se sedmi CD nebude jen tak...


Dark Seed 1+2

První díl je dostupný, od druhého jsem hrál pouze demo. V obou případech - na těhle hrách se mi líbí atmosféra, grafika, zpracování a vůbec všechno, ale prostě ... jsem se do nich nikdy nedostal pořádně. Schovávám si je na "horší časy", ale ty jaksi nechtějí přijít a tak si říkám, jestli jsem o něco nepřišel. Určitě ano - takže sháním dvojku. Do zásoby...


Toonstruck

Christopher Lloyd v hlavní roli animované šílenosti s nevšedním humorem. Jak je možné, že mne tato hra minula? Nechápu to, ale dal bych ruku do ohně, že o ni mám enormní zájem. Ale kde ji dneska sehnat.


Spycraft

Neprávem zapomenutá a výtečná hra, kterou jsem kdysi měl v originále a někam se půjčila asi. Každopádně jde o mix mezi detektivkou a simulátorem, protože adventurní část věci je místy až téměř realistická. V roli agenta CIA budeme sbírat otisky, promlouvat se svědky, fotit lidi ze satelitní družice, střílet ála Operation Wolf, dělat rozbory krve i vzorků pneumatik - tahle hra tím je doslova nacpaná a já bych dal nevím co, kdybych se k ní opět dostal.


3rd Millenium

O této hře se neví skoro nic a pouze jeden obrázek ve Score z nějakého preview napovídal, že by mohlo jít o prima hru. Na tom obrázku je totiž Vítězný Oblouk, ale obalený jakýmsi ochranným sklem, jakoby ve skleníku. Tenhle obrázek mám vpálený do paměti. Jak jsem později zjistil, hra pohořela, dokonce není na Mobygames, což je na pováženou. Šlo o nějakou strategii, odehrávající se na evropském kontinentu, ale to je tak všechno, co o ní vím. Ví někdo víc?


Callahan's Crosstime Saloon

Tuhle lahůdku, poslední adventuru od Legend Entertainment, jsem hrál a byla výtečná (a těžká). Perfektní grafika a nebývale lehce podávaný humor plus zapeklité úkoly - tahle hra nemá chybu. Ale kam se podělo CD, to je mi záhadou.


John Saul's Blackstone Chronicles

Údajně jedna z "nejdospělejších" her všech dob, bez ohledu na faktickou existenci krve a vyteklých vnitřností. Shodou okolností jsem se ale k této hře celkem nedávno dostal, vedle Black Dahlie ji řadím na první místo chybějících her.


Bloodnet - Dreamweb

Na závěr dvojice starších her, které se mi z nějakého důvodu někdy "prostě spletou". Obě hry jsou skvělé, nadčasové, zábavné, dospělé a také - mnou nedohrané. Naštěstí je vlastním, takže je to otázka času - ale stydím se za to!Samozřejmě, že tento výčet není konečný, ale jsou to prostě tituly, které se mi nedaří dostat z hlavy. Snad časem, doufám.