2. 3. 2009

Dead Rising Wii

Tak jsme se dočkali. Hra, o které se hovořilo jako o "prvním nextgen zombie flick" pro XBOX 360 se dočkal remaku pro Wii. Takže jsem si hru půjčil a nějakou hodinku testoval.


Pocity ze hry jsou rozporuplné. Jde o typický příklad, jak výkon hardware diktuje styl a kvalitu hraní. To, co na velké konzoli funguje, bude na výkonovém odvaru prostě o ničem. Teda téměř o ničem. Hlavní faktor je zde grafika a to mám na mysli opravdu čistě technologii. Jako hráč cítím určité uspokojení, když do davu zombíků vjedu obnaženou sekačkou na trávu, kterou vyrobím hustou kaši z těl nemrtvých. Když pak ale s tou sekačkou najedu na dva tři zombíky najednou maximálně ve Wii verzi, je ten pocit prostě jiný. Je slabší. Nemá to ty koule. Chybí tomu ta obludná nadsázka. Engine z Resident Evil 4 jede na plné koule, ale otevřená prostranství se desítkami postav najednou mu prostě nesvědčí, takže došlo ke kvalitativnímu kroku zpět. Barvy jsou dost vyblité, modely celkem hrubé, textury rozmazané a dokonce i renderovaná videa jsou zamlžené. Chyba nebo škoda? Těžko říct. Ale tak nejen grafikou je hráč živ, není-liž pravda?


Horší je, že hře chybí několik dost zásadních featur. Tak hned na začátek - fotograf, ačkoliv nosí fotoaparát, jej ani jednou nepoužije. Pokud vím, tak tohle byla zajímavá featura z předlohy, která tuto akci posouvala krapet vtipněji jinam a bylo to moc dobré. To je dost rána pod pás. Dále se mi nepodařilo nastoupit do jediného automobilu. Možná později? Každopádně nedostatečná grafika a vypuštění focení je samo o sobě důvod hru zatratit a bylo by to tak dobře.

Resi4 ovládání hře sluší, holomajzna má slušnou úroveň.

Na druhou stranu hra obsahuje v jádru "všechno ostatní dobré". Levely jsou téměř identické, zachraňování rukojmích má stejný systém, možnosti používání předmětů jako zbraní zůstalo zachováno prakticky v plné míře. Díky ovládání je to jiný prožitek a musím říct, že hra mne bavila. Ne nijak extrémně (ono když si člověk pak zahraje Overkill...), ale dostatečně, v pohodě a celkem vkusně. Hrát to jde, jen to prostě není bomba.


Ke hře se ještě jistě vrátím, ale ty první dojmy nejsou moc pozitivní. Odhaduji, že v rámci Wii platformy by hra mohla dostat zhruba 6/10. Při porovnání s nabídkou mimo Wii je ale Dead Rising skutečně chudý příbuzný.