11. 3. 2009

Nintendo DSi - první dojmy

Začátkem dubna bude tato konzole k dispozici na našem trhu a mě se poštěstilo dostat na testování evropskou verzi, abych napsal srovnávací článek DSLite vs DSi pro Tiscali Games.

Včera jsem si s konzolí chvíli hrál a musím říct, jde o opravdu dotažený koncept DSka. Změny nejsou z hráčského hlediska markantní, větší display svítí pěkně, tlačítka jsou lehce zapuštěna, takže se lépe mačkají. Velký skok ale zažila uživatelská vybavenost. Hned z kraje mne potěšilo, že konzolku lze resetovat lehkým stiskem POWER tlačítka, že konzole za běhu umožňuje měnit cartridge, že se rychleji startuje a že má menu pojmuté podobně, jako Wii Channels.

V hlavním menu máme hned Shopping Channel na DSWare produkty, které ovšem zatím v EU nejsou spuštěny, takže to nejde testovat. Za to nás to vyzve k updatu firmware ;). Hrál jsem si s vestavěnými fotoaparáty - jejich kvalita focení je doslova mizerná, ale pro rozlišení displayů je zároveň dostatečná. Konzole má údajne podporovat rozeznávání obličeje, ale to patrně formou software z DSWare - takže momentálně nedostupné. Hrátky s fotkami jsou docela vtipné, nějaký casual hračička si na tom asi dokáže na chvíli ulétnout. Podobně tak nahrávání zvuku je úplně o ničem, ale v zásadě jde o mini-minihru.

Nezkoušel jsem ještě Pictochat, ale bojím se, že opět nebude online. I když na druhou stranu s příšerným systémem Friend Codes by to asi ani nemělo smysl. Stejně tak jsem nezkoušel možnosti s SD kartou, jsou-li nějaké, na to si udělám čas dneska. Co se tlačítek týče, tak jsou předělaná i L+R tlačítka, která jsou menší a možná si na ně budu chvíli zvykat. Na druhou stranu se zdá, že mají citlivější spínače, což je rozhodně plus.

DSi je znatelně lehčí, přibližně na úrovni PSPslim. Co se velikosti týče, tak je o pár milimetrů delší, ale pořád je velice kompaktní, ostatní rozměry jsou prakticky shodné. Při otvírání displaye a manipulaci s konzolí mám pocit větší robustnosti. Matná černá úprava je velice dobře zvládnutá.

Podle prvních dojmů se dá říct, že DSi není důvodem k výměně klasického DSLite. Jeho přidaná hodnota není závratná, byť znatelná. Pokud ale budete kupovat DSko nové, možná by stálo za úvahu DSi, pokud jeho cena nebude závratně vyšší - což neplatí pro české obchody, tam je cena vždy totálně mimo. Podle DVDCrave v Austrálii se zdá, že DSi vyjde o cca 1000 Kč dráž (necelé 4 tisíce), než DSLite, což je na launchovou cenu slušná diference.

Toliko první dojmy ;).