11. 5. 2009

Playstation 3 + Ubuntu = PC?

Po zakoupení nového, 500 GB velkého disku do Playstation 3 došlo k logické situaci, kdy jsem si položil otázku, jestli nainstalovat Linux nebo ne. Ta otázka je logická hlavně proto, že 10 GB partition umí konzole vytvořit pouze při formátování disku, k čemuž je nyní ideální příležitost. (Mimochodem proces zálohování a obnovení zálohy dat proběhl bez problémů, i když to celkem trvalo).

Takže došlo k otázce druhé - jaký Linux tam nacpat. Nejvíce a oficiálně podporovaný je Yellowdog distribuce, speciálně pro PPC (původně pro Macky) a od verze 5.0 i pro Cell. Ovšem doslechl jsem se, že moje oblíbená distribuce Ubuntu je k dispozici rovněž, takže i když není přímo ideální, rozhodl jsem se pro ni.

Instalace je strašně zdlouhavá, i když téměř bezobslužná. Bezproblémů jsem nastavil češtinu, akorát DHCP mi to nechtělo detekovat, takže jsem síť nastavil ručně - od toho bodu dále se vše postaralo o sebe sama. Celý proces byl asi na hodinu, v závislosti na rychlosti připojení k netu. Pak stačí vyjmout CD a restartovat konzoli.


Co mne hned zkraje překvapilo je systém zavádění operačního systému. Totiž nejprve musíte z hlavního menu PS3 nastavit nový výchozí OS. Od toho okamžiku se bude bootovat Linux a nic než Linux. Do XMB se dostaneme zpátky tím, že při startu Linuxu napíšeme na dotaz zavaděče "game" a tím se na výchozí OS nastaví zase XMB. Tohle je trochu divně vyřešené. Navíc jsem někde četl, že takhle to řeší Ubuntu, jiné distribuce se musí vypnout přes příkazovou řádku se speciálním parametrem. Nu což, dá se s tím žít.

Hlavní problém Linuxu je nasnadě. Nepříliš vysoká rychlost a hlavně nedostatek paměti. 256 MB RAM je poměrně málo, i když se zdá, že Linux umí alokovat i VRAM (nezkomal jsem to více), takže teoreticky hovoříme o 512 MB RAM, což je prostě ... pořád málo. PPC na 3,2 GHz je sice prima, ale rychlost reakcí Ubuntu bych označil za velice línou. Jakmile se však ale něco spustilo, běželo to krásně rychle. Určitě se s tím dá pracovat, jako s kancelářským strojem, to jest internet, psaní, maily, sem tam nějaké to videjko nebo prohlížení fotek a to v plném komfortu stolního systému. I když ta rychlost ten komfort značně snižuje.

Druhý hlavní problém je patrně ještě horší. Ubuntu totiž nefunguje správně! Po čisté instalaci jsem byl vyzván k doinstalování jazykové mutace. Ovšem panel s nastavením po kliknutí na ikonku se prostě neukázal. Zkoušel jsem procházet kde co a dobrých 75% věcí funguje. Co ale nefunguje je instalace programů (neustále se dokola chce refreshovat, nic nestáhne), což je docela zásadní. Bez toho se Linux nedá používat ani omylem (pokud přeskočíme možnost instalovat z USB flashky, což je tak trochu proti filozofii Ubuntu). Možná, že by to šlo nějak z příkazové řádky (apt get umím), ale neměl jsem chuť se v tom vrtat, čekal jsem "prostě Ubuntu" a ono hovno hovno, slavný soude.


Že nejde nastavit ručně síť a že mi OS hlásí v seznamu hardwaru nulu, to bych přežil, protože síť evidentně funguje. Dostanu se na net, Firefox jede - není problém. I když rychlost není závratná, je to v pohodě použitelné. Ale můj notebook D420 podává vyšší výkon, takže použití Ubuntu na PS3 postrádá smysl.

Celkově jsem docela zklamán, byť pocit scifi je uspokojen ;). Zkusím ještě toho Yellowdoga, ten vypadá více nadějně (a rychleji).