18. 1. 2010

Avatar 3D

Tak jsem se konečně dostal do kina na 3D projekci velkofilmu Avatar.

Samozřejmě - největší chyba filmu je v tom, že je promítán v kině. Dementní fracci, co během filmu nedokázali zavřít klapačku, i když jsem je (z počátku slušně) žádal o ticho, posraní zpozdilci, kteří došli dvacet minut po začátku filmu a obecně neuvěřitelně otravné šustění popcornu ze všech stran, nemluvě o nadšených výkřicích dvanáctiletých dětí (tj. polovina sálu) kdykoli se ozval vulgarismus typu "do hajzlu". KINO JE ZLO!

Ale k filmu.

Měl jsem sto chutí nadepsat tento příspěvek "Oficiální stanovisko Greenpeace 3D" nebo ještě výstižněji "Nekácejte deštné pralesy 3D". Jediná, avšak pro mne celkem zásadní chyba, je plytkost hlavního poselství filmu. Jenom horko těžko si vybrat lacinější téma, jak se zalíbit všem a zároveň donutit diváky k "hlubokému zamyšlení", případně k "uronění slzičky". Ano ano, lidé jsou zlí, evil, diabolic a chtějí pokácet nevinné stromy, aby se dostali k velice drahé hmotě a nestydí se použít všech prostředků. Fíha. Opravdu není jiný funkční způsob, jak bojovat s ekologickými problémy naší planety (jenž nehodlám podceňovat)? Například - investovat těch bezmála 400 milionů dolarů do něčeho více užitečného, než do filmu? A docela rád bych viděl účet za elektřinu renderovacích farm...

James Cameron potřeboval jasnou a údernou myšlenku, kterou nemůže prakticky nikdo odsoudit, neboť to případného kritika postaví do pozice "nepřítel přírody". A jak víme, my, moderní civilizací zmanipulovaní lidé přece milujeme přírodu, vážíme si jí, návrat k matce Zemi a tak dále. Bohužel pro Camerona - já se nenechám ošálit ne-lacinou propagandou právě proto, že není upřímná. V současné době film vydělal již 1,6 miliardy dolarů a já mu to přeju. Ovšem nedá-li většinu těchto peněz na ekologické účely (jakože nedá), tak nosnou myšlenku Avatara nelze nazvat jinak, než o eko-aktivistický falešný patos (čti: píčovina). Bohužel. Opravdu jsem čekal hlubší a originálnější poselství.

Nechci tím v žádném případě ale říct, že ten film je proto potřeba odsoudit. To vůbec ne. Jakmile jsem přijal premisu, že hlavní dějová linka je spíš trapná a odsunul jsem ji do pozadí mozku, mohl jsem se soustředit na to podstatné.

Nejsem filmový fajnšmekr a tím méně kritik. Přesto se musím poklonit před filmařskou prací smeknout. Shrnul bych to do těchto bodů:

1) Propracovaný svět do nejmenší detailů. Jistě, občas působí úsměvně, jak zpracovat "internet" ve "fantasy", ale povedlo se. Komunikační platforma živých organismů je zábavná. A nejen to. Veškeré detaily ze života mimozemšťanů, jakož i pozemšťanů jsou naprosto uvěřitelné a přitom mi přijdou celkem originální. Roboti, helikoptéry, technologie, jakož i zvyky přírodních národů, jejich rozdílnost vzhledu - naprosto bezchybné. Takový svět si o zpracování formou počítačové hry vysloveně říká, chtělo by to vykrást Cameronovy šuplíky s poznámkovými bloky ;). Jelikož hry podle tohoto filmu stojí za prdlačku - jak to u filmových her chodí.

2) Albion. Určitě tam bylo mnoho inspirace z počítačových her, ale Albion je jednoznačně nejviditělnější. Iskai jsou velice podobní modrákům z filmu a to nejen vzhledem, ale i kulturou, tradicemi a hodnotami. Možnost komunikovat mimosmyslově - jako Iskai (akorát ti mají USB port na čele, místo ve vlasech). Příběhová linie ve vytěžení živé planety - jako Albion. Design příšer obecně - jako Albion. Sounáležitost s přírodou (chybí jenom rostlinný záchod, který vycucává exkrementy z řiti uživatele). Ať si kdo chce co chce říká, bylo fajn vidět velkofilm Albion 3D ;). Řekl bych, že se Albion odehrává po Avatarovi. Chtělo by to Avatar RPG. A pořádné RPG. Albion 2 tedy.

3) Grafický design. Většina věcí je naprosto originálních a když už bylo potřeba použít něco teoreticky známého - jako třeba koně - tak jsou dostatečně modifikovaní na to, aby byli uvěřitelní a přitom pořád koně. Vůbec - celý design technologií i přírody je realisticky zpracovaný a vidím v něm jeden z hlavních přínosů filmu. Věnovat se tolik světu, který nejen zajímavě vypadá, ale i dává logiku - palec nahoru. Jistě, lze namítnout, že jde o křiklavé barvičky, které se musí líbit všem - ale tak je to pohádka a takový design se k filmu hodí. Ne snad, že bych neuvítal Avatara zpracovaného více temně-realisticky, se špatným koncem a dospělejším obsahem, ale je to prostě hezky vymyšlené.

4) Choreografie bitev. Epičností se vyrovnají bezproblému Pánu Prstenů, dokonce si myslím, že atraktivnost konfrontace "sci-fi VS fantasy" je ještě poutavější. I když ve 3D jsem měl problém rychlejší střihy "usledovat", jsem si jistý, že si to doma na BluRay vychutnám ještě minimálně jednou a možná i více.

5) Herecké výkony. Velice mne překvapilo, že herci nejsou toporní a prakticky veškeré role mi přišly zajímavé. Je to asi i tím, že přes délku filmu (těch 160 minut mi nepřišlo neúnosných, přestávku jsem nechtěl) těch hlavnějších postav nebylo zas nějak enormní množství a tak je bylo možné diferencovat. Jejich role byly uvěřitelné a i jejich vývoj mi nepřišel nějak překroucený. Herci, zejména ti digitální, překročili mez strachu z neživých herců (i když je mi jasné, že na pozadí renderované postavičky je živý herec), kdy jsem je bral naprosto upřímně, jako ty živé.

6) Podávání příběhu. I když kritizuji hlavní poslání, nemohu tvrdit, že zpracování této myšlenky do formy příběhu je špatné. Naopak - jsem velice potěšen filmařskou zručností, jakou je story podávána. Má přesně to správné dávkování gradace, zvratů, poskytnutí prostoru protistraně a i když je to všechno předvídatelné, je to zábava sledovat, jak se to vyvíjí. Je to bravurně zvládnutá forma, které bych nic nevyčítal. (Tím víc si říkám, že je škoda toho základního děje, z toho šel udělat kultovní film sakryš).

7) Technologie. Takovej render jsem ještě neviděl. 3D přidalo dost efektů navíc a když se na to člověk naučil koukat - klobouk dolů.

Suma - tento film člověk musí vidět. Určitě mne nerozsekal tolik, jako Blade Runner, Star Wars nebo Saló, ale pro svoje reálné kvality se zapisuje do historie více, než kterýkoliv jiný film, který jsem viděl za poslední dobu. A té inspirace pro počítačové hry! No, už se těším na Blueray! Dal bych 9/10, pokud začnou ostatní filmaři používat stejnou technologii ve svých filmech ;).