26. 1. 2010

Mass Effect 2 - první dojmy

Tak jsme se konečně dočkali! Včera jsem se věnoval hře pouhou hodinu, jelikož jsem byl velice unavený, ale i tak jsem si užil velice příjemný start pokračování ságy. A musím říct, že dle prvních dojmů jde o kulervoucí záležitost.

Mass Effect 2 přináší od prvních minut hraní několik změn, které brousí diamant k dokonalosti. Už první díl oplýval filmovou atmosférou, perfektními dialogy, poutavým příběhem i způsobem vyprávění. A tohle všechno se mi zdá, má druhý díl vylepšené.

Jsem samozřejmě ještě v příliš rané fázi hry, než abych mohl vynášet zasvěcenější soudy, ale start hry mne doslova dostal na kolena. Import postavičky z prvního dílu jsem vynechal a záměrně jsem byl zvědavý, jak si s tím hra poradí. Postavu jsem si vytvořil novou, avšak s téměř identickými vlastnostmi. Při odpovídání na otázky jsem hrál "tu svou postavu z jedničky" a hle - podle všeho s tím autoři vtipně počítali a vše nasvědčuje tomu, že budu pokračovat v dějové linii takové, jak jsem ji načrtl v díle prvém. Náhoda? Nebo dobře odvedená práce Bioware?

Miluju scifi a začátek hry je přesně tím, co od scifi očekávám. Způsob vyprávění, zabudování tutorialu do hry a efektní práce s kamerou - Mass Effect se mnohem více blíží interaktivnímu filmu, než kterákoliv hra předtím. Trochu cynicky se tak na jazyk dere otázka, nebude-li to na úkor RPG žánru, kam jej pasují samotní Bioware. Zatím nevím. Souboje jsou trochu akčnější, stylem se blíží third person akčním hrám typu Gears of War. Styl hry také více připomíná akční adventuru, než akční RPG. Což neznamená, že by statistika postavy neměla vliv na hru.

Ti, jenž si vybaví Quest for Glory asi tuší, kam tím mířím. Mass Effect 2 na mne nepůsobí tak čistokrevně, jako první díl (čímž nechci říct, že by první díl bylo čistokrevné RPG, ale snad si rozumíme). Zároveň to ale neznamená, že by to bylo negativní konstatování. To vůbec ne. Bioware zkrátka malounko změnili styl, ale ne kvalitu. Je to tak trochu i odpověď na "překonatele Dragon Age".

Musím říct, že hráčův vstup do hry je geniální, rychlý skok do vody a začnete se okamžitě orientovat. Atmosféra se dá Rákosníčkem krájet a pohled do vesmíru je čarovnější, než jsem čekal. I grafika hry se podstatně zlepšila. Je mnohem více realistická, co se obličejů postav týče, a zároveň fantastická, dechberoucí. Hra zabírá přibližně 15 GB a při sledování dialogů není divu. Taková míra detailu, množství obličejových animací, jemné textury, efekty, scenerie a vůbec všechno - úchvatné!

Moji kamarádi již ve hře postoupili vpřed a tak jsem připraven na určité neduhy nefatálního rázu a tak se moc těším domů, že zase jednou "prohraju noc". Jakobych neměl co hrát nebo co...