11. 2. 2010

Zapadlé české hry

Ti, co sledovali vývoj českých a potažmo československých her od doby Světáka Boba, si jistě vzpomenou na plejády chystaných her, které nakonec nikdy nespatřily světlo světa. V polovině devadesátých let bylo mnoho lidí doslova nadšeno úspěchem hry Tajemství Oslího Ostrova či 7 dní a 7 nocí, takže bylo celkem jasné, že vidina tvorby her fascinovala více a více lidí. Ovšem s rozvojem trhu i her samotných se zvyšovala komplexnost her, docházely peníze a obecně nebylo snadné se prosadit. Takže článek z října 1998 "České a slovenské hry" ve Score 58, napsaný Jindřichem Rohlíkem, nám dává pohled na smutnou statistiku. Mnoho her prostě nevyšlo.

Dvoustranu jsem naskenoval a vytípal z ní obrázky her, které nikdy nevyšly. Tady je máme:


Legendy Temnot - údajně šlo o hru, kde zdrojákem byl jeden céčkovský soubor o velikosti 100 kB. Více o českých a slovenských RPG jsem se rozepisoval již dříve - Legendy Temnot vypadaly hodně nadějně na svou dobu.


Brány Skeldalu, jak víme, nakonec vyšly. Ale jak to souvisí s tímto screenshotem? Pamatuje si jej někdo ze hry? Leda z druhého dílu? Co se nadpisu obrázku - nemám obavy o omyl, článek psal přímo Napoleon a to by se asi nespletl.


Cross Fire měla být 2,5 D střílečka ve stylu Take No Prisoners. Bez zajímavosti není formát screenshotu - záměr?


Twilight Emperors navzdory screenshotu měli být konkurencí pro hru Commanche. Možná pod vodou, jako hra SubWar 2050?Od pohledu realtime strategie Time Inc. se stylizovala do tématu druhé světové války, možná trochu jako pozdější Commandos.


Hry jako Flora, Hyper Core nebo Dimensional Hertros nebyly nikdy v časopise rozebírány, takže máme jen tyto screenshoty.

Na závěr ještě připomenu hru Ritual, které měly ve Score kdysi otištěný jediný screenshot - pohled do temné chodby s letícím fireballem, který nádherně osvětloval okolí. Zlí jazykové tvrdí, že hra neměla nikdy více, než onen screenshot - ale pravdou zůstává, že do seznamu nevydaných a slibně vypadajících her patří také.