28. 9. 2011

Národ sobě

Dlouho, předlouho jsem se rozmýšlel, jak napsat tento článek. Po jistém zvažování jsem usoudil, že můj nápad není úplně pitomý a že za zkoušku to stojí. Vycházím z myšlenky, že některé z vás čtení mého blogu  baví. Druhá myšlenka je zhruba taková, že mnozí by rádi četli o něčem, o čem nic nevím. A třetí, stěžejní myšlenka je, že pokud o něčem nevím, tak nejspíš proto, že to nemám. A jsme u jadérka věci. Peníze!Za ta léta jsem se vyprofiloval, že hrát hry v emulaci "není ono" a tudíž se specializuji na sběr konzolí a her. Nejsem jistě tak posedlý, jako třeba Angry Videogame Nerd, nejsem postižený do míry "absolutní kompletace". Zcela záměrně se vyhýbám raritním titulům. Moje krédo se točí výhradně okolo reálné použitelnosti. Nemám sbírku proto, aby se mi na ní prášilo. Jsem v prvé řadě hráč. I ten sebestarší kousek vytahuju ze skříně, abych na něm hrál. Ne proto, abych ukázal návštěvě, že mám "něco". Ale abych si oddělal na starých konzolích oči a ruce. Proto. Chci se zkrátka dobře bavit a následně o tom psát deníček.

Moje sbírka nyní čítá mnoho kusů, mám asi tak zhruba všechno, co by správný hráč měl mít. NES, SNES, N64, GC, Wii, Mega Drive, Dreamcast, Playstation, XBOX, Atari, Amigy... a ke všemu bych rád měl řekněme desítku vybraných her. Mít prostě balík toho nejlepšího, co může videoherní svět a historie nabídnout. To je můj cíl - mít interaktivní muzeum.

Přestože mám skříně takřka plné, je tady "pár" věcí, které mi zoufale chybí a které se překvapivě blbě shánějí přesto, že nejde o nějaké rarity (jinak bych je už dávno měl, že ano). A nebudeme si namlouvat, že by takovýto koníček, hraničící s vášní, byl nejlevnější na světě. Takže jsem se rozhodl oslovit své věrné čtenáře s naprosto upřímnou a přímou prosbou o finanční sbírku.

Tímto činím veřejný slib, že veškeré peníze, které mi budou pro tento účel věnovány, budou použity výhradně na nákup počítačově-herně orientovaných věcí. Takže primárně na nákup starého i nového hardwaru, originálních her, herních periferií, literatury, sekundárně pak doplňků (včetně například plakátů, figurek hrdinů z her a podobně) pro zvelebení muzeální sbírky. Peníze nebudou v žádném případě použity na nákup alkoholu, drog, potravin, splácení hypotéky a další perfidní účely.

Budu vést transparentní přehled o příspěvcích, veřejně zde na blogu ve speciální sekci a na žádost zveřejním jména přispěvovatelů či konkrétní sumy. Finanční příspěvek nelze podmínit nákupem konkrétního předmětu, ale budu informovat o tom, jak jsem peníze utratil, souběžně s plánem budoucích investic. Přispěvovatel bude vědět, na co budou či byly jeho peníze použity (dokud se nevyčerpá seznam zamýšlených investic, s čímž momentálně nepočítám). Zveřejním veškeré nákupy (eBay, Aukro, Amazon ...), které prostřednictvím tohoto kanálu učiním. Nezavazuji se k navrácení příspěvku a stejně tak příspěvek neznamená žádnou výhodu pro přispěvovatele.

Tak čestně prohlašuji a slavnostně přísahám.

A nyní k věci. Na rozdíl od Sledgehewera nevěřím, že se lidem doma válí věci do sbírky. Když o nich něco málo vědí, tak je buď prodají (respektive dávno prodali), když o nich moc nevědí, tak je vyhodí. Stejně tak to platí i pro originální hry - i kdyby je někdo doma měl, tak posílat mi je poštou je poněkud komplikovanější, než poslat peníze - lenost je svině, všichni to víme. Mít doma sérii tajvanských klonů Atari a jednoúčelových Tetris hraček není pro mne (což by mne vážně zajímalo Sledgi, kolik lidí se ti za tu dobu ozvalo - čistě pro informaci). Místo toho by laskavý čtenář mohl přispět finanční sumou, která by obohatila tento blog o nové texty, dosud nemyšlené.

Představuji si to tak, že by někdě na hlavní stránce blogu byla ikonka pro příspěvek na PayPal, případně číslo bankovního účtu. Přispěvovatel by zaslání peněz obohatil o klíčové slovo "angryplayer", což bych vyhodnotil a následně bych v (momentálně neexistující) sekci "Národ sobě" vedl záznam o penězích. Pod stavem konta by byl seznam plánovaných investic a i investic uskutečněných - společně s výpisy (screenshoty - nechme na chvíli stranou Photoshopy) z PayPalu, případně s odkazy na eBay či Aukro s čísly aukcí.

Prosím o vyjádření co největšího počtu čtenářů zde v komentářích pod článkem - je toto všechno celé jenom holý nesmysl? Anebo to mám spustit?

Co se aktuálního plánu investic týče, mám v merku dva hlavní okruhy.

A) Chybějící konzole. Jestli mi opravdu něco chybí, tak jde o tři nebo čtyři významné kousky. V prvé řadě je to VirtualBoy - poslední konzole v Nintendo sérii, kterou bych si opravdu přál zažít na vlastní kůži. Pravdou je, že díky omezené nabídce her se VirtualBoy velice rychle stane pasivní součástí skříně - ale i tak mi přijde, že jde o velice významný systém (a k němu tak 5 her z 11). Dále je to několikrát zmíněná Sega Saturn. Jde o jednu z nejvíce podceňovaných konzolí, ale já si myslím, že zcela neprávem. Již nyní disponuji třemi originálkami - Powerslave, Virtua Fighter 2 a Doom - hry, které si na této platformě prostě musím zahrát. Stejně tak počítám s Virtua Copem, Daytonou a dalšími automatovkami - ze stejného důvodu zbožňuji Dreamcast a tak doufám, že Saturn bude podobná lábuž. Poslení v aktuálním výčtu plánovaných investic není nic menšího, než Magnavox Odyssey. I když uznávám, že to zavání přespřílišnou raritností, považuji za povinnost mít tuto krabici doma, jako absolutní počátek šílenství. Nezávisle na tom asi ale myslím, že uspořádat večírek, kde se nebude hrát na ničem jiném, a následně to zdokumentovat, musí být úžasný výlet do minulosti (nejen herní).

Tento okruh se finančně vejde do celkem slušného objemu. Jako vždy - záleží na stavu, výbavě, balíku dodávaných her... záleží na mnoha aspektech. To znamená, že takový Saturn může přijít klidně na tisíc korun, ale i třikrát více. Každopádně do této škatulky bych započítal i třeba Master System (konzoli, po které vůbec netoužím, ale zkompletovala by se tím SEGA), všelijaké doplňky pro Amigu a Atari (scandoubler například) a také verze již vlastněných konzolí (například GameBoy Advance Brighter bych nosil v kapse nejraději).

B) Chybějící hry. Je nespočet her, které bych rád měl - staré krabicové originálky z Amigy a PC pro krásu obalu a voňavých manuálů. Stejně tak by mne zajímala celá řada her z digitální distribuce či indie scény - i když je často snadné hry zwarezit. Příklad - Resident Evil 4. Mám verzi pro GameCube, Wii, Playstation 2. A momentálně by mne opravdu zajímalo, jak se popasovali s HD verzí. Nejde o nějakou extra nákladnou záležitost, ale ono takových věcí je celá řada a já bych o mnohých z nich rád napsal pár slov.

Samozřejmě - toto neznamená, že bych se vzdával dobrovolných nebo cenově výhodných darů do sbírky. Jenom si myslím, že kdyby tak někdo chtěl učinit, tak by tak učinil dávno. Proto takto vulgární útok na vaše peněženky.

Takže toliko můj úvod k nové sekci blogu. Prosím, napište mi, jestli byste měli o podporu mé hráčské maličkosti zájem a pokud ano, tak to nastartuji "ve velkém".

Díky za přízeň.