3. 10. 2011

Hra Měsíce: Turrican


Je s podivem, jak dlouho se tato hra vyhýbala hře měsíce. Je tady ale říjen 2011 a konečně si můžeme společně zavzpomínat!

Turrican je jedna velká láska. Jde o jednu z her, která dokonale vystihuje přelom osmdesátých a devadesátých let. Hopsačková střílečka vydaná pro osmibitové, ale i progresivní šestnáctibitové stroje, dokonale zvláduté ovládání, upgrady zbraní, rozsáhlé a komplikované levely, spousty druhů nepřátel v nekonečných vlnách, skvělá grafika, unikátní hudba. V kontextu dobu Turrican zostudil i mnoho automatových her svou technologickou i gamedesignovou kvalitou.

Podobně, jako v případě hry Xenon, si hodně hráčů (mne nevyjímaje) pamatuje nejvíc druhý díl. Zde zejména Amigisté mohou poreferovat o geniální hudbě, která ruku v ruce s hektickým tempem hry ilustrovala špičkovou kvalitu produktu. Spuštění této hry bylo pokaždé malým orgasmem - po krátkém zavrčení disketové mechaniky se z reproduktorů vyvalila božská mana, která rozbuší srdce v jakoukoliv denní dobu. Ti bossové! Ty mezihry s raketkou! Ta rychlost! Ty zbraně! Ta grafika! Ta HUDBA! Turrican 2 se právem stává synonymem počítačových her jako takových.

Není bez zajímavosti, že další následovníci už ztratili onu "amigovost" a vydali se trochu jinou cestou. Ne ale špatnou. Pro mne osobně je Turrican 3 opravdu skvělou hrou a nebýt toho bullshitu s obtížností, dal bych ho do žebříčku na roveň druhému dílu. Oproti tomu Super Turrican a jeho druhý díl jde cestou klasických konzolových procházeček s lineárnějším přístupem v menším prostoru.

Tak jako tak - už dlouho hledám další motiv tetování na levé rameno a jelikož bych rád vybral něco z Amigy, byl právě Turrican jedna z možností, jak najít motiv. Pátrání pokračuje, ale než se k něčemu dohrabu, tak si na Youtube zadejte "Turrican" a když už nic jiného, poslechněte si, co jste určitě už dlouho neslyšeli a dlouho jistě neuslyšíte. Pokud si teda denně nepouštíte Amigu jenom kvůli tomuto účelu.