5. 12. 2011

Hra Měsíce: International Karate


Marná sláva, polní tráva. International Karate je první počítačová hra, kterou si pamatuji, že jsem v životě hrál. Bylo mi přibližně pět let a já se hrdě hlásil k Atari 800 XL/XE, kde mi bráchové sem tam půjčili silně neergonomický joysticky, abych na něm mohl provádět kejkle jako z kung-fu filmů sedmdesátých let, které u nás doma celkem frčely (bez vědomí rodičů samozřejmě, což platí konec konců i pro Atari). Čili kdy někdo navrhnul, že by hra prosince 2011 bylo právě IK, nemohl jsem přikývnout více.Zajímavé je, že hra má dva díly, které se od sebe velmi liší a přitom nejde říct, který je lepší - každý vyniká v něčem jiném. International Karate nabízí zápasy dvou karatistů v sedmi různých prostředích a se dvěma minihrami (uhýbání před nožem a pak  prorážení cihel hlavou). Hra má celkem jednoduché ovládání i herní schíma - během třiceti sekund musíte získat více bodů, než protivník. Hra měla na osmibitech velice slušnou grafiku i animace - akorát na Atari ST byl styl posunut do cartoon, což se ke hře dle mého názoru nehodí.

International Karate+ bylo o souboji tří bojovníků v jediném prostředí a se dvěma minihrami (odrážení míčů a odkopávání bomb). Herní styl je změněný díky implementace umělé inteligence a nepárovému počtu postav. V oficiální hře ale navíc nejde ovládat všechny tři bojovníky, ale jenom dva - až později vyšel neoficiální patch, který umožňoval hru ovládnout úplně. Specifických změn doznalo ovládání - pomocí směrů na joysticku a sem tam v kombinaci s jediným FIRE tlačítkem máme pod kontrolou zhruba 17 typů útoků, což je nesrovnatelně více, než tehdejší bojovky. Nefungují zde žádná komba samozřejmě, ale ono zvládnutí otoček a výskoků je to, čím je hra kouzelná.

IK+ mám navíc spojené už s Amigou (aniž by verze pro osmibity byla nějaká slabší, to vůbec ne) a to díky nejrůznějším párty, kdy je tato hra vděčným multiplayerem i v pokročilejší hodině. A pokud byste se rádi dozvěděli o hře více, mohu doporučit pěknou retro video recenzi od Benzaie.