18. 6. 2012

Zrušení GamePage

Pořad GamePage jsem neměl rád. A to prostě proto, že nebyl dobrý. Jeho zrušení mi přijde jakoby logické až na to, že trvalo dlouhých 13 let (!) než někomu došlo, že tento pořad spíše kazí pověst počítačových her v očích veřejnosti. Sláva, už i moloch typu České Televize začal pracovat na kvalitě svých pořadů. Díky jim za to!

Zrušením GamePage jako nefunkčního formátu to ale jen začíná. Česká Televize si samozřejmě, jako veřejnoprávní médium, uvědomuje, jak moc velký význam počítačové hry v současnosti mají a kolik prostoru je jim potřeba věnovat. A nejde jenom o prostor - jde o kvalitu. Aby na obrazovce nehovořili jenom nastrčení herci, ale někdo, kdo hrám rozumí, kdo o nich dokáže hovořit, koho hry zajímají a hlavně někoho, kdo umí zaujmout.

Těším se, že Česká Televize představí nový pořad o hrách, který bude v disponovat modernějším formátem. Aby tam nebyly jen suché a zoufale neaktuální až zbytečné recenze plus břitký metahumor. Naopak se těším, že "novinky" nebudou jen prodlouženou větví marketingu, že rozhovory budou také o ekonomické stránce projektů, že nový hardware bude podroben analýze nejen papírové.

Nový herní pořad, který Česká Televize jako veřejnoprávní médium uvede, se s největší pravděpodobností stane stejně hodnotným příspěvkem ke kultuře diváků, jakým jsou dneska pořady o filmech, hudbě, knihách či divadle. Jelikož u nás žádný pořádný herní pořad neexistuje (Re-Play je vskutku o něco lepší, než GamePage, ale jako formát se zas tak moc neliší - bez urážky), nebojím se, že by se dramaturg neinspiroval u zahraničních pořadů.

Jsem velice rád, že Česká Televize zastupuje zájmy i těch diváků, pro které tvoří počítačové hry kulturně zábavní médium, se kterým tráví svůj volný čas. Hovořím nyní nejen o hardcore pařanech, ale také o všech, co kdy na svém mobilu spustili Angry Birds, kteří v práci mastí Solitaire ale i tací, kteří ve hrách hloubají, vytváří je, případně studují herní mechanismy a snaží se jít trochu více do hloubky. Jistě nyní popisuji podstatné procento koncesionářů, kteří by takový pořad jistě uvítali, ne-li potřebovali.

Jakožto fanoušek počítačových her se budu rád dívat na fundovaný rozbor prodejnosti her a hardwaru, společně se spekulacemi toho, co nás v tomto oboru čeká. O mrtvých jen dobré? Gamepage byl bezesporu průkopníkem (i když já sám se zdráhám říci nahlas, že "lepší něco než nic"), avšak čas tohoto pořadu skončil a nahradí ho jiný, mnohem lepší.