21. 6. 2013

XBOX ONE - povzdech mimo záznam

Ach jo, škoda. Microsoft couvnul ze svých přísných restrikcí. Je to škoda a myslím to vážně. Totiž - nejsem fanoušek jejich přístupu, v žádném případě bych to nepodpořil, ale zároveň nutno uznat, že by se v kontrastu s Playstation 4 dalo hovořit o jisté diverzifikaci trhu. Jde mi jen o to, že bych rád viděl přímé následky jejich rozhodnutí. A je mi opravdu líto, že podlehli nátlaku řvoucích puberťáků, kteří předevčírem objevili memecreator.com. Ano, miliony předobjednávek jsou sice velké gesto, ale žurnalisté by neměli zneužívat své pomoci a odsoudit produkt, který má vyjít za půl roku. Žijeme v uhozené době. Zákazník by si měl sám zvolit, co mu vyhovuje ke koupi. Takhle jsme odebraliNelíbí se mi jejich taktika, každému bych vymlouval koupi XBOX ONE a nevěřím, že by z jejich přístupu mohlo vůbec vzniknout něco dobrého. Jenže - co kdyby ano? Co kdyby Microsoft dokázal, že mase hráčů (zejména v USA) zas tolik nezáleží na tom, jestli mohou hry prodávat a kupovat z druhé ruky. Že jim vlastně nevadí, když jejich permanentně online konzole jednou za den zkontroluje validitu licencí. Že by teoreticky nižší cena nových her mohla pomoci trhu jako takovému. Těšil jsem se na to, že dalších pět let budeme rozebírat jejich rozhodnutí v praxi. Možná bych se jim smál, jak to podělali. Ale možná bych musel s mručením uznat, že jejich model funguje báječně. Možná. Nic z toho nyní nebude.

Microsoft rozhodně nezvládl marketingovou kampaň v jejím počátku a zavařil si to na dalších pět let. Avšak tím, že ze své politiky ustoupil, si možná vlastně uškodil ještě více. Koneckonců mohli od své politiky ustoupit až třeba po roce, kdyby se ukázalo, že to skutečně nefunguje. Takhle zbývají jenom spekulace a dohady. Nálepka nekonzistence jim ale zůstane.

Nemyslím si, že by XBOX ONE dle původního oznámení byl úspěšný. Myslím si ale, že by společně s odlišným přístupem ze strany SONY, vytvořili zcela nový druh konkurenčního boje, z čehož by mohli těžit zákazníci. Takhle budeme sledovat ty unylé a nudné tahanice ála XBOX 360 vs Playstation 3 dalších pět šest let. A toho mám už plné zuby. A navíc - takhle jsem měl o své příští NewGen konzoli jasno. Nyní jsem zase na vážkách. Obě platformy jsou vlastně identické.

Na druhou stranu - jak SONY, tak Microsoft mohou nechat finální rozhodnutí o DRM a bazaru na samotném vydavateli, technicky to obě platformy umí. Takže uvidíme.

Naštěstí je tady Nintendo, které absolutně ignoruje tržní principy a dělá si všechno po svém. Kupodivu jim jejich taktika vydržela již třicet let. Ale když vidím, že i oni začínají experimentovat s placenými DLC a free2play modelem, začínám se obávat, že již brzy bude všechno ovládat jen nenažranost, lačnící po zisku. A hry podle toho budou vypadat.

Zaplať Jehova za nezávislou scénu a za ty vydavatele, kteří mají odvahu (či rozum) změnit své zaběhnuté zvyklosti.