10. 8. 2009

Emulujme!

PC je univerzální nástroj a co neumí nativně, to se dá emulovat. Z hlediska retrogamingu je to tedy ideální nástroj. Problémem ale je, že hry v emulátorech mají velice často jinou atmosféru, než na originálním hardwaru. Nejde jenom o mnohdy nepřitozeně ostrou grafiku nebo příliš citlivé (nebo naopak necitilivé) ovládání, ale také o faktor ukládání pozic kdykoli (savestates). Největší zlo je ale záplava her. Postahovat ROMsety se dá velice snadno a rychle, takže je člověk za chvilku zavalen a neví, co má hrát víc, takže místo vychutnávání lahůdek jde o rychlou ochutnávku co nejvíce titulů, aby si člověk mohl říct "hrál jsem to". A to je prostě problém.

Na druhou stranu - v případě mnoha platforem je skoro nemožné sehnat originální hardware nebo hru. Také hra v emulátoru mnohdy doladí chyby z originálu, nemluvě o tom, že někdy emulátor motivuje hráče k touze vlastnit originál, k čemuž by se normálně nedokopal. A nezapomínejme na faktor pohodlnosti, násobený, pokud vlastníte k PC nějaký inteligentní gamepad.

Na současných PC se dá emulovat prakticky všechno, až na poslední generaci konzolí. Co se týče mašinek jako Playstation 2, GameCube nebo XBOX - tak jak co jde. Ale to už není pořádný retrogaming, protože emulátory pro tyto stroje jsou obvykle ve vývoji. Ještě na PSP jsem neviděl pořádný emulátor... ale jinak fakt asi všechno.

Co by teda poctivý PCčkář - hráč měl mít na své mašině (předpokládám Windows, ale ekvivalenty budou i na Linuxu a MacOSu jistě - je možné najít i porty pro Wii, Playstation 2, PSP, DS...) nainstalováno, aby si mohl při náhodné chuti zahrát skoro cokoli, co na PC nikdy nevyšlo?

Atari 2600 - Stella - jednoduchý a funkční emulátor. V portu pro Nintendo DS jsem testoval hry pro tento starý systém - článek je trochu delší, ale vypovídá jedině o tom, že stojí za to emulaci této mašiny alespoň vyzkoušet.

Atari Jaguar - Project Tempest - emulovat tuhle konzoli může jenom fanatik nebo masochista, ale pokud chcete zkusit Tempest 2000, Kasumi Ninja, Highlander nebo Alien vs Predator, nemáte moc jinou možnost (leda Virtual Jaguar, který se zdá být trochu živý. Hlavně se vyhněte Jagulatorovi!).

NES - FCEUX - nejlepší emulátor této skvělé mašiny. Pokud z nějakého obskurního důvodu provozujete DOS na mašině slabší, než Pentium 200 MHz (minimálně však 486 DX2), tak doporučím ještě emulátor Nesticle.

SNES - ZSNES - můj nejoblíbenější emulátor SNESu se vyznačuje rychlostí, podporou filtrování obrazu a vysokou kompatibilitou. Za nevýhodu ale považuji trochu nesystémové GUI. Na konzolích a v mobilních zařízeních se pak setkáte často s emulátorem SNES9X, který patří mezi nejstarší dodnes podporované a stojí za zkoušku. Slibně se rozvíjí BSNES emulátor, který má ale relativně vysoké nároky na hardware.

Nintendo 64 - Project64 - bezkonkurenčně nejlepší emulátor této skvělé mašiny. Podpora pluginů a hlavně updatovaného obsahu je vynikající (například Ocarina of Time s novými texturami). Jedinou alternativou je emulátor 1964, který má v zásadě podobné jádro (podporuje některé stejné pluginy a modpacky), ale liší se odlišnou podporou Gameshark kódu a Netplay režimu.

Nintendo GameCube - Dolphin - ačkoliv emulátorů vzniklo více, za zmínku stojí jenom Dolphin. Umí spustit většinu her, ale převážně s nižší rychlostí, mnohdy bez zvuku a všelijak s bugy. Některé graficky jednodušší hry ale jedou k plné spokojenosti. Většina s chybami, které jak kdy vadí na hratelnosti. Bez zajímavosti ani není, že tento emulátor umí spouštět i hry pro Wii (což je vlastně logické).

Sega Master System - SMS - používám tento emulátor teprve krátkou dobu, ale podle všeho splňuje všechno, co od takového emulátoru požaduji. Samozřejmostí je emulace přenosného Sega Game Gear.

Sega Mega Drive - Fusion - podpora her pro Genesis, 32X a dokonce i MegaCD. V portu pro PSP jsem takto dohrál například Snatchera (vynikající hra). Dříve jsem používal emulátor GENS, ale ten už nějak asi není podporován.

Sega Saturn - Yabause - patrně jediný inteligentní emulátor, testoval jsem ho zatím jenom na Wii a zdá se být v pohodě, akorát nemám moc her na testování. Dříve mi byl doporučován emulátor SSF.

Sega Dreamcast - nullDC - jednoznačná volba, perfektní rychlost i kompatibilita, pokud disponujete trochou toho výkonu.

Sony Playstation - ePSXe - k mému překvapení je tento emulátor i po letech nejschopnější a nejvíce podporovaný. Používal jsem jej v době prvního Bleem! emulátoru a i když na mém Celeronu 400 MHz podával výkony na 50% nominální rychlosti, byla to láska, jako hrom. Jako zajímavou konkurenci doporučuji japonský emulátor Xebra.

Sony Playstation 2 - PCX2 - Po mnoha letech vývoje se pomalu dá říct, že s určitým výkonem v PC lze s určitou verzí hry a s určitým nastavením pluginů spustit hodně her. Nezní to moc povzbudivě, ale možná, že se to blíží nějaké beta verzi ;).

Nintendo GameBoy - VisualBoyAdvance - poskytuje veškery komfort pro hraní her GameBoy, GameBoy Color i GameBoy Advance. Nezapomeňme ale na to, že některé hry bez příslušného hardwaru jsou v emulátoru k ničemu (Warioware nebo Boktai).

Nintendo DS - no$GBA - emulátor původně psaný pouze pro GameBoy Advance se nakonec vyvinul do fáze, kdy na něm lze spuštět hry pro DSko. Co jsem testoval, tak hodně her jede opravdu obstojně, sem tam se něco trhá, ale jde to. Do budoucna lze počítat s podporou pluginů. Jelikož se ale zdá, že autor opouští vody freewaru, lze se poohlédnout po emulátoru iDeaS.

ZX Spectrum - Spin - na tento emulátor nedám dopustit. O chloupek lepší je snad jedině Spectatulator. Mezi nejzajímavější featury obou patří možnost vytváření RZX videí (tj. nejen možnost pak někomu poslat malý soubor s tím, jak jsme hráli nějakou hru, ale i nečestné "vracení času") a podpora AY zvukového obvodu.

Commodore 64 - CCS64 - na PC jsem si oblíbil právě tento emulátor pro široké možnosti nastavení - i když mi vadí GUI. Na Nintendu DS používám k částečné spokojenosti emulátor FrodoDS - port originálního Frodo.

Atari 8bit - Atari800Win Plus - Jak podle doporučení v komentářích, tak podle mé oblíbené stránky AtariPortal.cz je tento emulátor nejlepší. A to nejen díky podpoře Atari 400/800/XL/XE/5200. Díky za tip!

Amiga - WinUAE - nic lepšího pod sluncem není. Rozbor možností emulátorů je na dlouho, ale tahle věcička promění každé PC na Amigu k nerozeznání, až skoro na úrovni virtuálního stroje.

DOS - DOSbox - mnoho lidí si stěžuje, jak je obtížné pracovat s tímto emulátorem, ale je to prostě návrat do starých dobrých časů. Nastavení CONF souboru je otázkou pár vteřin a jakmile si zapamatujete pár klávesových zkratek na típání obrázků a videa, není co řešit. Pokud to někomu dělá problémy, může použít frontend, například DOG. DOSbox se mimochodem používá na spouštění her z GOG.COM, což je skvělá zpráva.

SCUMM - SCUMMVM - tento emulátor byl původně jednoúčelový a měl za úkol pomocí resource souborů her od Lucasarts spustit danou hru v novějším systému, než je DOS, pro který byla většina her v té době psaná. Popularita tohoto emulátoru došla tak daleko, že nejenže je k dispozici pro každou nemyslitelnou platformu pod sluncem (Dreamcast a DS nevyjímaje), ale také už pár let podporuje nejen hry od Lucasarts, ale také od Sierry, Adventure Software a mnoho dalších! Celkem SCUMMVM podporuje přes stovku adventurám podobných her. Možná si někdo položí otázku, proč se s tím párat, když máme DOSbox. Odpověď je nasnadě - SCUMMVM je komplexní emulace, zahlazuje chyby původní hry, univerzálně pracuje se sejvy a je na mnohem více platformách, než DOSbox, který je nesrovnatelně náročnější na výpočetní výkon. Zkrátka - SCUMMVM na Hrad! (Teoretická nevýhoda - nemám ověřeno, jestli fungují patchnuté resources, například počeštěné hry. A taky pozor na originálky, například u hry jako Simon the Sorcerer).

Arcade - MAME - Co dodat? Pokud toužíte zahrát si nějakou originální automatovou pecku, ať už z roku raz dva nebo nějakou novější, není jiné volby, než Multi Arcade Machine Emulator - MAME. Projekt je mnoho let v běhu, takže tam v současné době lze najít snad všechny známější hry. Pokud máte z automatů rádi výslovně bojovky a toužíte si zahrát nějakou online (typicky Super Street Fighter 2 Turbo), sáhněte jednoznačně po GGPO, o kterém jsem mimochodem již psal na blogu. A tip na závěr - pokud si nemůžete vzpomenout, jak se ona hra z automatů, co jste do ní naházeli stovky dvoukorun, jmenovala, mrkněte se na Killer List Of Videomachines. MAME je k dispozici nejen pro Windows, ale i desítky dalších platforem

Na závěr ještě pár zdrojů na homebrewy a užitečné sajty, které mám v RSS.

Za nejlepší zdroj informací okolo homebrew scény považuji QuickJump. Zejména sekce Download je úžasně obsáhlá a přehledná - navíc obsahuje i historicky zastaralé soubory, které se sem tam hodí, že. Vždy, když hledám libovolný software nebo informace, jdu nejprve sem. Ještě dřív, než na Google ;).

Zophar's Domain - skvělý zdroj na informace. Narazil jsem na tento web kdysi kvůli překladům japonských her. Stáhnete překlad, japonskou ROMku, dáte do správného emulátoru a voilá - jedeme v angličtině. Krom překladů je zde hafo dalších užitečných informací, tak doporučuji.

15 komentářů:

 1. Emulujeme! :)
  Ale dík za tipy na emulátory platforem, ke kterým jsme se ještě nedostal

  OdpovědětVymazat
 2. Hm a co takhle ATARi 800XL/XE a emulátor Atari800Win Plus?? Na ten se trochu zapomělo a mrzí mě to:)

  OdpovědětVymazat
 3. Dave a co MAME ? Ten jsem ti(+ par<5> mych oblibenych romu) ostatne pri minule navsteve nesl na flasce, jenze jak se pak zacalo pomerne divoce chlastat, tak uz jesm si na to ani nevzpomel.Takze za to vlasne nemuzu ;)

  Automatove perly rozhodne maji co do sebe, zvlaste ve spojitosti se slusnym arcade stickem, nebo gamepadem.

  Miluju zanr beat em up !! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělý článek. Některé platformy se dají emulovat už i na mobilech s Javou, což se hodí :-).

  OdpovědětVymazat
 5. Díky. Seznam dobrých emulátorů se hodí.. :D

  OdpovědětVymazat
 6. MAME jsem trestuhodně zapomněl! Atari ani ne... ale dopíšu to teda no. I když ono by tam pak chyběl i VirtualBoy, že jo... ;).

  OdpovědětVymazat
 7. Doplněno MAME, Atari 2600 a Atari 8bit. To by mělo být snad v zásadě všechno. Stejně ty odkazy zastarávají, ale pro orientaci...

  OdpovědětVymazat
 8. Vždycky když vidím ty emulátory ZX pro Windows, tak mě trochu zamrazí - vzpomenu si na šílenosti typu ZX32 apod. Nenašel jsem zatím důvod odcházet od RealSpectrum ;-)

  OdpovědětVymazat
 9. Za "Killer list" dík. Že bych si konečně zahrál hru, nad kterou jsem před lety každý pondělí slintal na plavečáku? :-)

  OdpovědětVymazat
 10. jinak doplnim ohromny zdroj pro emulace a vsechno co s ni souvisi + obrovskyyyy (vazne obrovsky) archiv ROMek - www.theoldcomputer.com

  OdpovědětVymazat
 11. Yabause vyskusam, ale co som testoval Dungeon Master Nexus na SSF, tak islo vsetko bez problemov. Uvidim, co tento (ale prelozit hru z japonciny do anglictiny asi vediet nebude ;))) ehm.)

  OdpovědětVymazat
 12. Přepiš si odkaz na ePSXe, máš ho špatně, pokud se nepletu ;-).

  OdpovědětVymazat
 13. FCEUX odkaz na FCEUX (už?) nefunguje, ale tak Googel to řeší, samozřejmě

  OdpovědětVymazat